18 Aralık 2012 Salı

Web 3.0 ve Semantik Dünya’da e-Öğrenme!

Web 3.0 versiyonu ne demek? Bu bizler için ne anlam ifade ediyor? Doğrusu eğitim ve gelişim sektörü profesyonelleri veya bu sektöre ilgi duyanlar olarak bu sorulara verilecek cevaplar hepimiz için son derece önemli. Hepimiz bu soruların cevaplarını, eğitim ve gelişim dünyasında üstlenecekleri rolleri merak ediyoruz. Öyle değil mi?
Aslında web 3.0, web’in en “zeki” hali olarak tanımlanabilir. Elbette şimdilik! Web 3.0; “kim(ler)’in, neyi, ne amaçla, ne sıklıkla ve nasıl bir çeşitlilikle kullandığını takip ediyor, anlıyor. Web 3.0, ilgi alanlarımızı ve seçimlerimizi önemsiyor ve anlamlandırmaya çalışıyor. Bu sayede, bir sonraki adımda bize özgü bilgilerin, içeriklerin oluşturulmasını ve sunulmasını sağlayacak platformun temelleri atılıyor.
Gerçek hayatı doğru algılamak amacıyla, kişisel seçimlerin ve internette yapılan tüm işlemlerin sıkı takibine dayanan bir altyapı oluşturuluyor. Oluşturulan bu altyapı, kişisel internet verilerinden oluşan bilgilerin analizi ve analiz sonuçlarına göre kişiye özel bilgilerin, sayfaların ve geri dönüşlerin oluşturulmasını sağlıyor. Arka plandaki algoritmik yapı ve altyapı biraz karmaşık görünmekle birlikte, ortaya çıkan sonuçlar gerçekten olağanüstü.
Web 3.0’da, insan-internet etkileşiminin iyi izlenmesinden, kişilerin izlediği videoların takibinden, kişilerin satın aldığı giysilerin ve incelenen arabaların takibinden bahsediyoruz. Kişilerin internette yazdıkları, aradıkları kelimeler, hava durumu takipleri vb. daha onlarca bilginin takibi de yine Web 3.0 için önemli diğer veriler. Web 3.0 temel olarak bu verilerin analiz edilmesi ve ardından kullanıcıya özel akıllı sonuçlar getiren yapıların kurulması ile ilgili.
Her şey oldukça gerçekçi ve mantıklı gözüküyor. Elbette teknik alt yapı son derece karmaşık. Peki tüm bu akıllı sistemlerin üzerine avatar giydirip seçeneklerinizi yaşamanıza imkan veren 3 boyutlu platformlarla tanışmak fikrine ne dersiniz? Aslında oyun dünyasında son dönemde bu çalışmalar yapılıyor. Ama bu yöntem, henüz eğitim ve gelişim dünyasında kullanılmıyor. Peki bu yöntem eğitim ve gelişim dünyasında kullanılıyor olsa neler görürüz?
- Kişisel seçimlerimizin, ihtiyaçlarımızın, geçmiş deneyimlerimizin ve tarzımızın farklılıklarının ele alınarak, bize özgü eğitim ve gelişim çözümleri sunulacaktır.
- Tercihlerimize uygun ve tamamıyla bize özel platformda, ara yüz ve ortamlarda eğitimleri almamız mümkün olacaktır.
- Bize en uygun ortamda sunulan en doğru içerikler ile kişisel başarımız artacaktır.
- Bize özel sunulan her detay, eğitim ve gelişim aktivitesinden çok daha fazla keyif almamızı sağlayacaktır.
İşte Web 3.0 ve semantik e-öğrenme dünyası bunları ve çok daha fazlasını sunacak, eğitimi, gelişimi ve e-öğrenmeyi farklı bir boyuta taşıyacaktır.

Hiç yorum yok: