24 Ocak 2013 Perşembe

Neden öğrenmek de oyun oynamak kadar zevkli olmasın?

Yetişkinler de öğrenmek için oyun oynar.
Teknolojinin sürekli geliştiği ve sunduğu olanakların arttığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu durum, eğitim ve e-öğrenme alanlarında da etkisini gösteriyor ve farklı arayışları beraberinde getiriyor. “Eğitsel oyunlar” bir süredir bu arayışların merkezinde. Bu yazımızda oyun dünyasına “öğrenme” gözlüğüyle bakacağız.
Neden öğrenmek de oyun oynamak kadar zevkli olmasın?
Bilirsiniz, pek çok kimse için oyun oynamak bir tutku gibidir. Oyun oynarken “zamanın nasıl geçtiği anlamadığını” söyleyen pek çok kişi ile karşılaşabilirsiniz. Belki siz de oyun severlerden birisiniz. Peki, kişileri saatlerce oyun oynamaya iten, oyunları bu kadar ilgi çekici yapan nedir? Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, oyunlarda bulunan eğlence ve etkileşim unsurları, oyun esnasında sonuçların ve geribildirimlerin kullanıcıya anında ulaşması, kazanma arzusunun tetiklenmesi ve kişilerin oyun içinde problem çözmekten aldıkları haz gibi farklı etkenler, oyunları vazgeçilmez kılıyor.
Oyunlar, taşıdıkları bu kilit özellikler sayesinde, aslında “etkili öğrenme ortamları” için de vazgeçilmez birçok özelliği bünyesinde bulunduruyor. Bu sebepten, eğitsel oyunlar öğrenme için ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Hem neden öğrenmek de oyun oynamak kadar zevkli olmasın?
Eğitsel Oyunlarla eğlenirken öğrenme
Eğitsel oyunları diğer oyunlardan ayıran temel nokta, odak noktasının – her ne kadar önemli bir unsur olsa da - “eğlence” faktöründe değil eğitsel hedeflerde olması. Eğitsel oyunlar, bilgiyi eğlenceli bir şekilde pekiştirebilmek için kullanılabilecek basit vaka simülasyonları/bulmaca tipi oyunlardan, kompleks ve kullanıcı kontrolünün olduğu sanal ortamlara kadar çeşitli formatlarda ortaya çıkıyor. Kompleks eğitsel oyunlar, yapıları gereği kişilerin zaten bildiğini pekiştirmenin ötesinde, problem çözme, araştırma ve analiz etme, bir arada çalışma, iletişim gibi günümüzün temel becerilerinin kullanılmasını gerektiriyor.
Oyunların hangi özellikleri etkili öğrenme ortamları yaratılmasında etkili?
• Birçok öğrenme teorisi anında geri bildirim verilmesinin ve eğitimi alan kişinin aktif katılımının etkili bir öğrenme ortamı için vazgeçilmez olduğunu ortaya koyar. Oyunlar yapıları itibariyle bu iki temel özelliği bir arada sunabiliyor.
• Oyun sırasında oyuncunun karmaşık problemleri “yaşayarak” tecrübe etmesi ve çözüm oluşturması, oyuncunun daha sonra yaşayacağı benzer problemlere daha etkili çözüm getirme yeteneğini geliştirmesine olanak sağlar.
• Oyunlar kişiye farklı yöntemleri/yolları deneyerek neden-sonuç ilişkilerini daha rahat gözlemleyebilme olanağı sağlayarak daha etkili bir öğrenmenin temellerini atar.
• Özellikle fantastik öğeler ve eğlence unsurları içeren zengin hikâye akışı, oyuncuyu dolaylı olarak motive ederek oyuncunun sıkılmadan ilerlemesine olanak tanır.
Eğitsel oyunlar etkili bir öğrenme aracı mıdır?
Eğitsel oyunlar etkili bir öğrenme aracı mıdır? sorusuna cevap aramak için yapılan araştırmalar eğitsel oyunların;
• Kullanıcının motivasyonunu artırdığını,
• Kullanıcının aktif katılımına olanak sağladığını,
• Öğrenilen bilgi ve becerileri kalıcılığını pekiştirdiğini,
• Problem çözme becerilerini artırdığını
ortaya koyuyor. Dahası, çok kullanıcılı sanal ortamlar sunacak şekilde tasarlanan bazı eğitsel oyunlar, kişiler arası etkileşimi artırmakla kalmıyor, kişilerin bilgi, beceri ve kaynakları paylaşarak birlikte ve birbirlerinden öğrenmelerine de olanak sağlıyor.
Eğitsel oyunları kurumsal eğitim programlarına nasıl dahil edebiliriz?
Eğitsel oyunları mevcut bir eğitim programına entegre edebilmek konusunda farklı stratejiler kullanmak mümkün:
• Sınıf içi/e-eğitimler öncesinde: Öğrenmeye hazırlık sağlamak için
• Sınıf içi/e-eğitimlerle birlikte: Bazı bilgileri daha akılda kalıcı yöntemlerle öğretmek ve anında pekiştirme sağlayabilmek için
• Sınıf içi/e-eğitimler sonrasında: Öğrenilenlerin değerlendirilmesi, öğrenilenlerin farklı bağlamlarda uygulanmasına olanak sağlayarak bilgi 

Hiç yorum yok: