29 Eylül 2013 Pazar

Nasıl E-Öğrenci Olunur?

Tebrikler! E-öğrenme için seçildiniz. Aşağıda bunun üstesinden nasıl geleceğiniz yazıyor.

Eğer tüm aşamalarını kullanabilirseniz, e-öğrenme bilginizi arttırmak için bulabileceğiniz en muhteşem yollardan biridir. Ne yazık ki bu sistem bireysel bir eğitim süreci olduğundan, önemli bir öğrenci kesimi kendini motive edecek bir güce ihtiyaç duyar. Programı tamamlayamadığınız taktirde işten kovulabilirler arasına girecek olmanızda pek sevimli bir motivasyon yöntemi sayılmaz. 

Öyleyse ne yapmalı? Öncelikle kendinize bir eğitim planı çıkarmanız önerilir, ne zaman ve ne kadar ders çalışacağınızı kendiniz belirlerseniz bu kuralı bozmayacak ilk kişi de siz olacaksınızdır. Fakat yinede zamanlama konusuna dikkat etmelisiniz. Bu plana göre başlayın, bitirin ve başarın.

Peki kendinizi planlama konusunda pek deneyiminiz yoksa ne yapacaksınız, işte size birkaç ipucu:

Sessiz bir ortam için zaman ayırın
e-öğrenme ile başarı sağlayan herkesin ortaklaşa vardığı sonuç planlamanın önemidir. Bu konuda en güzel örnek şudur: Kişiselleştirilmiş bir planlama, üniversite sınavına girecek öğrencilere de önerilen etkili bir yoldur. Bu yüzden, gün içinde kendinize uygun bir zaman belirleyin, kısaca kendinize bir randevu verin ve bunu ajandanızın belirgin bir yerine not edin. Eğitim randevularınız için fazla dolu olmayacağınız bir zaman aralığını belirlemeniz çok önemlidir çünkü eğitimi sırasında dışarıdan gelebilecek e-mail ya da telefonlar sayesinde konsantrasyon kaybına uğrayabilirsiniz bu da o dersten alacağınız verimi oldukça azaltır. Kısaca, kendinize ayırdığınız zamanı kıskanın ve diğerlerinin ona müdahale etmesine izin vermeyin.

Hazırladığınız Planı Tartışın
Planınızı müdürleriniz ve iş arkadaşlarınıza konuşmaktan çekinmeyin onların önerilerine de açık olun. E-öğrenmenin, klasik öğrenme yöntemlerinden bir farkı yoktur. Nasıl klasik modellerde arkadaşlarınızla etkileşim halinde iseniz, e-öğrenme için de bunu deneyebilirsiniz. Bunun yanında, planınızı müdür ve arkadaşlarınıza anlatmanız eğitim için ayırdığınız zamanlarda rahatsız edilmemenizi sağlayabilir.

Diğerlerini de düşünün
Eğer dersleriniz sesli materyaller de içeriyorsa, hoparlörlerinizin sesini diğerlerini rahatsız etmeyecek şekilde ayarlamanız adil bir davranış olacaktır. Tıpkı sizin eğitiminiz sırasında rahatsız edilmemek istemeniz gibi siz de onları rahatsız etmemiş olursunuz. Onlarda aynı sizin ders çalışmanız sırasında yaptığınız gibi çalışırken gürültü duymak istemeyebilir. Diğerlerini asla göz ardı etmeyin.

Gerçekçi Hedefler Belirleyin
Bir süre alacağınız eğitim için neyi hedeflediğinizi düşünün. Bu süreçten beklentileriniz neler olacak? Bu hedefleri belirlerken gerçekçi davranmaya çalışın ve ulaşabileceğiniz en üst düzey noktayı kendinize hedef olarak seçin. Önceden başardığınız hedefleriniz sizin için iyi bir referans olacaktır. Eğer daha önceden böyle bir başarınız yoksa, eğitimi gözden geçirin kendinizi dinleyin ve tutarlı bir amaç belirlemeyi deneyin.

Katılımcı olun
e-öğrenme tecrübenize ne kadar çok şey katarsanız, o kadar e-öğrenmenin içindesinizdir. Bu yüzden, uzun soluklu aktif bir öğrenci olmayı deneyin. Düzenli olarak görüşlerinizi diğerlerine aktarın, onların görüşlerini inceleyin ve yenilemeleri takip edin. E-öğrenme mükemmeldir, çünkü bilgisayarınız sayesinde derse asla geç kalmazsınız ve söyleyecek bir şeyiniz olduğunda sınıf hep oradadır.

Bir e-öğrenme grubu oluşturun
Karşılıklı öğrenme en iyi eğitim modellerinden biridir. Günümüzde, hemen hemen tüm e-öğrenme sistemleri bilgi paylaşımı ve iletişim için bir çevrimiçi topuluğa sahiptir. Bu sistemi kullanmak sizin için çok yararlı olabilir. Örneğin, fikirlerinizi ve öğrendiklerinizi tartışmak ve ileri seviyedeki öğrencilerden yardım almak için sohbet gruplarına katılabilir ya da forumları kullanabilirsiniz. Eğer kullandığınız e-öğrenme sisteminde böyle bir altyapı yoksa şirketinizden kimler sizin aldığınız eğitimi alıyor bir araştırın ve siz de onlarla bir topluluk oluşturmayı deneyin. Mevcut sohbet odaları (IRC, ICQ vb.) ya da hazır forumları (yahoogroups, google vb.) kullanarak kendi gruplarınızı oluşturabilirsiniz. Böyle bir grupta yer almak sizin başarınızı arttıracak bir etken olacaktır.

Kendinizi Hazırlayın
Eğer uzun süre çalışacaksanız iyi bir kahvaltı yapıp ardından ders çalışma sırasında sizin dikkatinizi bölecek tüm etkenleri derse başlamadan çözün ve kendinize rahat bir yer hazırlayıp derse konsantre olmaya çalışın. Dersleri 20 ile 30 dakikalık periyotlara bölmeniz öğrenmenizi kolaylaştıracaktır ve her ders arasında 5 ile 10 dakika mola vermeyi unutmayın. Bu öğrendiğiniz bilgilerin pekişmesini sağlar ve yeni bilgiler için zihninizi hazırlar.

Ne Öğrendiğinizi Gösterin
Dersi tamamladıktan sonra, ne öğrendiğinizi hatırlamaya çalışın. Edindiğiniz yeni kavramları, karşılaştığınız durumlara uygulamayı deneyin. Bu pratik, bilginizin ömrünü uzatır.

Tüm Kaynakları Kullanın
İnternet teknolojisi pek çok bilgiye ulaşmamıza yol açar. Bu bilgilerden eğitiminizle ilgilileri bulup onları kullanmayı deneyin. Dersler sırasında önerilen kaynakları incelemeye ve önerileri dikkate almaya özen gösterin.

Ne Öğrendiğinizi Gösterin
Bilgilerinizin daha kalıcı olmasını sağlamanın bir yolu da edindiğiniz bilgiyi üstleriniz ve arkadaşlarınızla paylaşmanızdır. Onları eğitirken siz de bilgilerinizin zihninizde oturmasını sağlarsınız. Aynı şeyi sohbet odaları ya da forumlarda da yeni öğrenciler ile yapabilirsiniz, bir zamanlar size ileri seviyedeki öğrencilerin yaptığı gibi. e-öğrenme içerisinde yer alarak siz de diğerleri arasında istenen biri olabilirsiniz. Eğitim, e-öğrenme sayesinde hiç olmadığı kadar kolay eğlenceli ve kişisel. Etkili e-öğrenme için kendinizi bir şeyler üreten işçilere benzetebilirsiniz, tabii ki hammadde sizsiniz.

Kaynak: www.onlinekariyerokulu.com

Hiç yorum yok: