12 Eylül 2012 Çarşamba

E-Öğrenme Pazarı

Pazar Hakkında
Türkiye’de e-öğrenme pazarı 1990’lı yılların sonunda oluşmaya başlamıştır. Avez’in 2002’de satın aldığı AB Yazılım’ın kurucu ortakları, daha önceki ABD tecrübelerinden hareket ile Türkiye’de ilk defa bu çalışmaları başlatanlar arasında yer almışlardır.
2000-2005 arasını pazarı oluşturmak ile harcayan sektör, 2006 yılı geldiğinde artık e-öğrenme bilincinin ve buna bağlı talebin oluşmaya başladığı bir noktaya ulaşmıştır.
Yurtdışında uzaktan öğrenme hizmeti veren şirketlerin ülkeler bazında sayılarına bakıldığında ABD’nin açık ara önde olduğu görülmektedir.
Ancak aynı tabloya, öğrenci başına ve nüfus başına düşen şirket bazında baktığımızda gelişmiş ülkelerde e-öğrenme hizmeti veren şirketlerin oransal sayılarının benzer olduğu görülmektedir.
Türkiye pazarındaki gelişime bakıldığında ise, e-öğrenme konusunda öncü müşterilerin artık daha farklı sunum yöntemleri talep ettiği ve sektörün de bu yönde gelişmek zorunda kalacağı anlaşılmaktadır. Bu beklenti doğrultusunda hizmet verenler içeriklerinde daha fazla görsel öğe, video ve animasyona yer vermek durumunda kalacaklardır.
Hazırlayan
Ahmet Hançer

Hiç yorum yok: