28 Aralık 2012 Cuma

Dijital Olarak Büyümek (“Net Jenerasyonu” Dünyanızı Nasıl Değiştiriyor?)


Bu ay Enocta olarak sizlere Don Tapscott’un “Dijital Olarak Büyümek” kitabından kısa bir özet sunuyoruz.
Dijital Olarak Büyümek (“Net Jenerasyonu” Dünyanızı Nasıl Değiştiriyor?) Grown Up Digital (How the net genaration is changing your world?)
Yazar bu kitabında 11,000'den fazla genç insanla yaptığı araştırmanın sonucunda şımarık, ekran bağımlısı, bir işe dikkatini uzun süre veremeyen, sosyal yetenekleri sıfıra yakın bir avuç genç yerine; devrim niteliğinde düşünme, etkileşime girme, çalışma ve sosyalleşme biçimleri geliştirmiş, şaşırtıcı derecede parlak bir toplulukla karşılaşmış.
Bu ve buna benzer binlerce kitabı ve özetlerini www.books24x7.com da bulabilirsiniz. Gelin şimdi hep beraber Don Tapscott’a kulak verelim.
~~oOo~~
Büyük ihtimalle 11-30 yaş aralığında birilerini tanıyorsunuzdur. Beş işi bir arada yaptıklarını da görmüşsünüzdür: arkadaşlarına mesaj göndermek, müzik indirmek, internete videolar yüklemek, beş santimlik bir ekranda film izlemek ve Facebook'ta ya da MySpace'te kim bilir neler yapmak... Onlar dijital dünyada büyümüş ilk nesil—ve daha uzun süre bizimle olacak, küresel çapta kültürel bir gerçekliğin parçası…
ve en önemlisi şu: İnternet neslini anlamak, geleceği anlamak demek.
Küresel çaptaki ilk nesil olan internet neslinin üyeleri, kendilerinden önceki nesillere nazaran daha zeki, daha hızlı ve çeşitliliğe karşı daha hoşgörülü. Adalet fikrine ve toplumlarının karşılaştığı sorunlara karşı son derece duyarlılar; bir çoğu okulda, iş yerinde veya ait olduğu topluluk içinde bir sivil toplum kuruluşunun faaliyetlerine katılıyor. Bu nesil siyasetle iç içe ve demokrasiyi ve siyaseti dünyayı iyileştirmenin yolu olarak görüyor.
Bu genç insanlar, hıza ve özgürlüğe ayarlı refleksleriyle donanmış olarak modern yaşamın her kurumunu değiştirmeye başladılar bile. İş yerlerinden yaşadıkları ortamlara, siyasetten eğitime, toplumun en küçük birimi olan aileye kadar, var olan denetleme kültürünü, bir imkânlar kültürüne dönüştürmekteler. -
Tipik bir internet nesli üyesini tanımlayan ve onu bir önceki nesle ait ebeveynlerinden ayırt eden sekiz özellik sayabiliriz:
Özgürlüğe ve seçme özgürlüğüne değer veriyorlar.
Her şeyi kişiselleştirmek, kendilerine ait kılmak istiyorlar.
Doğal olarak işbirliğine yatkınlar, sohbeti konferansa tercih ediyorlar.
Sizi ve kurumunuzu dikkatle inceliyorlar.
Dürüstlükte ısrarcılar.
İşte ve okulda dahi eğlenmek istiyorlar.
Hız normal.
Yenilikçi düşünmekse hayatın bir parçası.
İnternet neslinin çocukları teknolojiyle beraber büyüdükleri için onu kolayca içselleştirebildiler, oysa yetişkinlerin ona ayak uydurmaları gerekiyor ki bu çok daha zor bir öğrenme biçimi. Nitekim bu çocuklar için teknoloji, içinde bulundukları ortamın bir parçası. Bu yüzden onu etraflarındaki diğer her şeyle beraber içselleştiriyorlar. Pek çoğu için, yeni teknolojileri kullanmak nefes alıp vermek kadar kolay.
Bu sekiz özelliğe biraz daha yakından bakacak olursak:
 1. Özgürlük. Araştırmalar gösteriyor ki İnternet Nesli nerede ve ne zaman çalışacağını kendisi belirlemek istiyor. Teknolojiyi kullanarak standart çalışma saatlerinden kaçınıyor, evlerini ve sosyal yaşamlarını işle harmanlıyor.
 2. Kişiselleştirme. İnternet Nesli bir şeyleri alıp kendinin kılmak için değiştiriyor. Bu nesil kişiselleştirilmiş cep telefonları, dijital televizyon platformları ve podcast'lerle büyüdü. Ne isterlerse onu, ne zaman isterlerse o zaman, nerede isterlerse orada elde edip, kişisel ihtiyaç ve arzularına göre şekillendirerek büyüdüler.
 3. İşbirliği. İnternet Nesli'nin üyeleri internette sohbet odalarında işbirliği yapıyorlar, birlikte bilgisayar oyunları oynuyorlar, e-posta kullanarak okul, iş ya da sadece eğlence için dosya paylaşıyorlar. İşe ve pazara bir işbirliği kültürü getiriyorlar. Yeni çevrimiçi iletişim araçlarını da oldukça rahat kullanıyorlar.
 4. Soruşturmacılık. İnternetteki bilgi kaynaklarının genişliğini ve bunların bir kısmının ne kadar güvenilmez olduğunu göz önünde bulundurarak diyebiliriz ki bugünün gençliği neyin gerçek neyin uydurma olduğunu ayırt edebiliyor.
 5. Dürüstlük. Bu neslin hiçbir şeyi umursamadığı fikri gerçeklerle uyuşmuyor. Internet Nesli dürüstlüğü, açıklığı, düşünceliliği, şeffaflığı ve verdiği sözleri yerine getirmeyi önemsiyor. Ayrıca bu nesil güçlü bir hoşgörüye sahip.
 6. Eğlence. İnternet Nesli, hayatını kazandığı işi yaparken keyif alması gerektiğine inanıyor, işinin ona içten içe bir tatmin duygusu vermesini bekliyor. İnternet Nesli'nin üyeleri çabuk sıkılıyorlar ve teknolojik araçlarla oynamak dikkatlerini toplayabilmelerini sağlıyor.
 7. Hız. 7 gün 24 saat, hemen cevap almayı bekliyorlar. Bilgisayar oyunları onlara anında geribildirim sağlıyor, Google sorularını milisaniyelerde cevaplıyor. Herkesin onlara aynı şekilde hızlı cevap vermesini bekliyorlar.
 8. Yenilikçilik. İnternet Nesli, ister cep telefonları konusunda olsun, ister iPod'ları, isterse oyun bilgisayarları, sürekli güncel kalmaya çalışıyor. En yeni çıkan ürünü alarak arkadaşlarını kıskandırıyor, sosyal statülerine ve kendi kafalarındaki imajlarına katkıda bulunuyorlar.
Yöneticiler için üç ipucu
İnternet Nesli işgücüne katılırken, “yetenek” ve “iş” hakkında düşünme biçimlerimizi de etkiliyorlar. İşte yöneticiler için üç ipucu:
 1. Sistemleri bu sekiz norma göre tasarlayın. İnternet Nesli'nin kültürüne yeni çalışma kültürü ve yeni kurum kültürü olarak bakın.
 2. Otorite hakkında tekrar düşünün. İyi bir lider olun ama bazı konularda İnternet Nesli'nin öğretmen, sizin de öğrenci olacağınızı kabul edin.
 3. İşe alma konusunu tekrar düşünün, hakiki ilişkiler yaratın. Sosyal ağları dürüstçe kullanın ve genç insanları şirketiniz konusunda heveslendirin.

Hiç yorum yok: