4 Eylül 2013 Çarşamba

Bir Öğrenme Devrimi

Eğitimde temel bir devrim planı uygulamaya konuluyor. Gelmekte olan değişimin işaretleri, kişilere en son yaşadığı sınıf eğitiminden geriye neler kaldığı sorulduğunda ortaya çıkıyor. Trafiğin yoğunluğu, park sorunu, pahalı ders ücretleri, eğitmenin beklenenin çok altındaki performansı; tekdüze ders anlatımları, istenildiği kadar vurgulanmayan ya da gereğinden fazla üstünde durulan konular, boşa geçen onlarca saat. Geleneksel sınıf eğitimi deneyimlerinin çoğu gerçekten pek de iç açıcı değil!

Oysa değişim baskısı günden güne etkisini artırıyor. Bilgilerin yenilenme ve yeni bilgilerin ortaya çıkma oranı arttıkça, eğitimleri daha etkin kılmak için yapılan yatırımlar daha fazla kazandırmaya başladı. Bu, rekabet avantajını yakalamaya çalışan işletmeler kadar, kişisel kariyerlerini yöneten bireyler için de geçerli. Yarışa devam etmek isteyen herkes güncel kalmak zorunda!

İşte e-öğrenme, eğitim zaman ve maliyetlerini azaltarak, çalışanların bilgi tabanlarını genişleterek ve onların daha etkin bir eğitim deneyimi yaşamalarını sağlayarak işletmelerin sürekli olarak güncel kalmasını sağlamaktadır.

Çevrimiçi (Online) öğrenme işletmelerde fark yaratıyorUzmanlar, düzenli sınıf eğitimleriyle karşılaştırıldığında çevrimiçi eğitimin %50 zaman tasarrufu ve %40-60 maliyet avantajı sağladığını belirtmektedir. Fakat çevrimiçi öğrenmenin en büyük avantajı sağladığı maliyet avantajı ve hızı değildir; öğrencilerin eğitimleri kendilerine en uygun zamanda ve yerde etkin şekilde alabilmeleridir. Çevrimiçi öğrenmenin yararlarını daha iyi anlayabilmek için, sürecin nasıl işlediğine bakmalıyız. Çevrimiçi ya da internet öğrenme, öğrencinin bir dersi alması için bir dijital önbellek bilgisine (veri, ses ve/veya videoya) erişebilmesidir. Öğrenci sınıf eğitiminin tersine, çevrimiçi öğrenmede yalnızdır. Bu yalnızlığı, sanal ortamı kullanarak aşmak için şu yöntemler kullanılabilir :
  • Sınıfı yöneten, soruları cevaplayan ve ödevlerle ders geçişlerini sağlayan bir eğitmen.
  • Çevrimiçi testler
  • Yaparak öğrenmeyi gerçekleştirmek için ödevler ve kişisel geribildirimler
  • Çevrimiçi işbirliğine dayalı grup öğrenimi (sohbet odaları aracılığıyla sınıf arkadaşlarından öğrenme, bülten panoları, e-posta, ses bağlantıları)
  • Dünyanın her yerinden herhangi bir zamanda, derslere öğrenci erişimi
Eğitmenin Varlığı
Yukarıda anlatılanlara rağmen, genelde yaşanan, zaten çok yoğun olan öğrencinin, eğitimi son birkaç güne bırakmasıdır. Evet, öğrenme için sabit bir program yoktur, ne zaman uygunsanız o zaman çalışırsınız. Fakat öğrenmenin etkin bir şekilde gerçekleşmesi için eğitimin zamana yayılarak alınması ve tekrarlanması gerekmektedir. Bu iki unsur arasındaki dengeyi kurmak için bir eğitmenin olması size gerekli olabilecek dış desteği sağlayacaktır.

Eğitmene Erişim
Geleneksel sınıf eğitimi modelinde eğitmene erişimin en klasik yolu on dakikalık ders arasında soru sormaktır. Bu durumdan kaynaklanan zaman kısıtı eğitmenin soru sormak isteyen tüm öğrencilere cevap vermesini engeller. Bu kısıtı aşan öğrenciler de herkesin önünde sormayı tercih etmedikleri soruları açık bir şekilde eğitmene yöneltemeyecekleri için iletişim etkin olmayacaktır. Bu zorluklar, çevrimiçi eğitimde, eğitmene kişisel e-postalar göndererek ve Sıkça Sorulan Sorular (FAQs) listesiyle aşılabilmektedir.

Yaparak Öğrenme
Testler ve notlanan ödevler aracılığıyla gerçekleştirilen geribildirim, çevrimiçi öğrenme sürecinin kritik bileşenleridir. Ödevlerin yapılması ve geribildirimlerin öğrenciler tarafından değerlendirilmesi tabii ki süreci uzatmaktadır. Fakat tüm bu sistemlerin kurulmasının gerçek amacı olan öğrenmenin etkin şekilde gerçekleşmesi için bu süre gereklidir. Çevrimiçi öğrenmeyi destekleyen birçok uzman, internet derslerinin en azından birkaç hafta sürmesi gerektiğine inanmaktadır.

Gruplar
Birçok e-öğrenme uygulaması e-posta, özel sohbet odaları, bülten panoları ve sesli çağrılarla grup toplantıları ve grup ödevlerinin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. İnterneti kullanarak gerçekleştirilen bu buluşmaların, geleneksel grup tartışmalarına göre iki önemli üstünlüğü vardır. Bunlardan ilki birçok kişinin grup çalışması için, ortak e-posta havuzunu kullanarak tanımadıkları kişilerle de bilgi alışverişi yapmayı tercih etmeleridir. İkincisiyse, sınıftaki tüm öğrencileri bir araya getiren, bu sayede bilgi paylaşımını katlayarak artıran sınıfiçi iletişim ağıdır.

İnternetin Zenginliği
En iyisi en sona kaldı.... Yeni bir araştırmanın, ortaya çıktığı gün öğrenme malzemesine eklendiği bir sınıf hayal edin. İnternetin hızı ve araştırma potansiyeli ders içeriklerine ve kişisel olarak ilgilendiğiniz konunun derinliklerine inmeniz de yeni kapılar açabilir.

İnternet: Hiç bitmeyen bir içindekiler listesine sahip olan devasa bir kitap...

İçeriği ne olursa olsun, bu devrim öğrencilerin hem bilgiye erişim yeterliklerini hem de öğrenme potansiyellerini artıracaktır.

Kaynak: www.onlinekariyerokulu.com

Hiç yorum yok: