9 Ocak 2013 Çarşamba

2011 Eğitim Teknolojilerindeki Trendler!

Her alanda olduğu gibi eğitim ve gelişim alanındaki trendleri bilmek de gelecekteki eğitim stratejinizi şekillendirmenize, yeni araçların ve teknolojinin sağladığı yeni imkânları hızlı bir şekilde yakalamanıza olanak tanır.
2011 yılı için eğitim teknolojileri alanında ön görülen trendlerin bazıları inovatif teknolojik gelişmelerden bazıları ise insanların farkındalıklarının artarak bakış açılarının değişmesinden kaynaklanıyor. Gelin 2011’de eğitim teknolojileri alanında bizleri neler bekliyor, birlikte bir göz atalım.
Sosyal Öğrenmenin Yaygınlaşması
Facebook’ta 550 milyonun, Twitter’ da ise 65 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcı var. Sosyal medyayı kullanarak gelişim ve öğrenme fırsatları yaratma olanakları oldukça fazla ve bu olanakların önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.
Birçok çalışan profesyonel gelişim ihtiyaçları için kendi kurumlarının sunduğu olanaklar dışında sosyal medyayı da kullanıyor; dolayısıyla artan talepleri karşılamak için yeni hizmetler (örneğin insanların size soru sormasını ya da sizin farklı kişilere soru sorup cevap almanızı sağlayan formspring.me sitesi gibi) ortaya çıkacaktır.
Örneklemek gerekirse, birçok eğitim uzmanı Twitter, Facebook ve benzeri hizmetleri kullanarak günün farklı saatlerinde linkler ve bilgiler paylaşıyorlar. Eğitim ile ilintili chat ve forum ortamları dünya çapındaki insanları bir araya getirerek fiziksel ve kültürel uzaklıkları ortadan kaldırıyor. Online iletişim ve işbirliğini kullandığımız tüm teknolojik cihazları kapsayacak şekilde artıracak ve insanların daha küçük, yoğun bilgi paylaşımının olduğu lokal topluluklar kurmasını sağlayacak yeni hizmetler görmeye hazır olmalıyız.
LMS (Eğitim Yönetim Sistemi)
Bu sene özellikle LMS’ lerin kullanımı ve gerekliliği konusundaki tartışmalar devam ediyor. Konu kapsamında, özellikle de informal öğrenmenin giderek yaygınlaşmasıyla, öğrenmenin kontrollü bir ortamda sağlanması ve takip edilmesinin gerekli olup olmadığı tartışılıyor. Neredeyse hiçbir kurum yakın zamanda LMS kullanmaktan vazgeçmeyecek olsa da, informal öğrenmenin değeri de anlaşılmaya başlandı. Dolayısıyla, birçok LMS sağlayıcı şirket mevcut yapılarına işbirliği, bilgi paylaşımı sağlayan araçları ve sosyal medya entegrasyonunu dahil ederek daha geniş kapsamlı özellikler sunan altyapılar sunmaya başladı.
Taşınabilir Video Teknolojileri
Taşınabilir video teknolojilerindeki gelişmeler ile birlikte birbirine birçok kanaldan bağlı olan sanal hayatlarımızın her yerinde bulunan video daha da çok ön plana çıkmaya başladı. Flip ile başlayan ve rakiplerinin geliştirdiği diğer uygun fiyatlı ürünlerle gelişen taşınabilir video kameralarıyla, HD videolar çekilebiliyor ve bunlar kolaylıkla youtube gibi video paylaşım sitelerine yüklenebiliyor. Amatör de olsa birçok kişi öğretici videolar çekerek bilgilerini ve deneyimlerini etkin bir şekilde paylaşıyor.
Günde yaklaşık 2 trilyon videonun izlendiği youtube hizmeti göz önüne alındığında taşınabilir video teknolojilerinin önemi daha da çok ortaya çıkıyor. Videolara olan bu talep elbette videoların hayatlarımıza daha farklı ihtiyaçları karşılamaya yönelik entegrasyonunu sağlayacak çeşitli online hizmetlerin gelişmesine de yol açacaktır. Ustrategy.com’dan Ravit Lichtenberg’in paylaştığı üzere, “Önümüzdeki yıl her video ögesine filtreleme, etiketleme, düzenleme ve konumlandırma imkânı sağlayan hizmetler entegre edilerek mevcut paylaşım ve sunum olanakları daha da artacağa benziyor.
Mobil Öğrenme
Sürekli gelişen mobil cihaz teknolojileri ile mobil içerikler de daha fazla rağbet görmeye başladı. Mini mobil eğitimlerden performans destekleyici materyallerin ve videoların sunulmasına kadar birçok alanda mobil öğrenme olanakları yakın zamanda birçok profesyonelin hayatında önemli bir yer edinecek gibi görünüyor. Tasarımsal anlamda mobil içerik geliştiriciler daha küçük ekran ve hafıza kısıtlarının aşılması için yeni yöntemler geliştirerek daha geniş kitlelere hızlı ve sürekli bir bicimde içerik ulaştırma imkânı yaratacaklar.
iPad ve diğer Tablet Cihazlar
Özellikle Ipad ve benzeri tablet cihazlar sundukları altyapı ile etkileşimli içerikler geliştirilmesi anlamında çok ciddi fırsatlar sunuyor. Dokunmatik ekranların rahatlık ve taşınabilirlikle birleşmesi, etkileşimli eğitsel içeriklerin, dergilerin, gazetelerin ve sosyal uygulamaların ciddi oranda rağbet görmesini sağlıyor.
Artan Gerçeklik
Bandona Hall’da uzman araştırmacı olarak çalışan Garry Woodill artan gerçekliğin mobil öğrenme trendlerine olan etkisinden şu şekilde bahsediyor: “Artan gerçeklik, mobil öğrenenler için en vurucu hizmetlerden biri. Bulunduğunuz yere ve hatta telefonunuzun kamerasının baktığı yöne göre size bilgi sunulabiliyor. Akıllı telefonlar, bu bilgi ile birlikte ek görsel ve açıklamalar sağlayarak örneğin baktığınız bir yapı veya binanın ne olduğu ile ilgili bilgi verebiliyor. Mobil öğrenme gittikçe yaygınlaşırken, artan gerçekliğin mobil öğrenme bileşenleriyle farklı ihtiyaçları karşılayabilecek hizmetler ve sunmasını bekliyoruz.”
Bloglar
Technorati’ ye göre gecen seneki blog adedi 70 milyonu buldu. Bloglar herkese sesini duyurma, farklı insanlarla iletişim kurma ve görüş alış verisinde bulunma imkânı tanıyor. RSS teknolojisi ile birlikte, blog yazıları takip eden kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaştırılabiliyor. Bloglar sosyal paylaşıma geçtiğimiz yıllardan beri önemli katkılar sağlıyordu ve artık öğrenme alanında etkili bir paylaşım aracı olarak blogların sağladığı bu katkı daha fazla ön plana çıktı diyebiliriz.
E-kitaplar
Dijital kitapların yayınlanması ve bunlara rahat bir şekilde erişim sağlayan elektronik cihazların (iPad, Kindle vb.) sayı ve niteliklerinin artması, eğitim ve içerik dağıtımı anlamında informal ve formal öğrenmeye ciddi bir katkı sağlıyor. Gelecekte de kurumlar mevcut eğitim içeriklerini indirilebilir formatlarda çalışanlarına sunmaya devam edecekler.Hiç yorum yok: