15 Temmuz 2013 Pazartesi

Organizasyonunuz için ne zaman e-Learning?

Aslında bu soruya vermemiz gereken cevap: 'Şimdi e-learning zamanı!' şeklinde olmalıydı. Fakat, bu kadar kısa bir cevap ile geçiştirilemeyecek kadar önemli bir soru:

Ne zaman e-learning?

Dünyada, özellikle Amerika'da, ister bir ofisi olsun ister bin, ister on çalışanı olsun isterse onbin, giderek daha sayıda kurum web tabanlı uzaktan eğitim çalışmalarına, eğitim konusu altında giderek daha çok yer veriyorlar. Üniversiteler, akademik kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve devlet birimleri için de geçerli bu durum. Aslında, insan ve eğitim olgusunun olduğu her yerde, uzaktan eğitimden ve özellikle internet/intranet tabanlı uzaktan eğitimden giderek daha çok faydalanılmaktadır.


Bu nedenle, 'Ne zaman e-learning?' sorusunun cevabı 'Hemen!'dir aslında. Sadece cevabı biraz daha açmak ve sizin de kurumunuz için aynı karara varmanızı sağlamak için lütfen öncelikli olarak şu sorular üzerinde düşününüz?


 • Öğrencileriniz, çalışanlarınız ve bayileriniz coğrafi olarak dağınık mekanlarda mı?
 • Kurumsal eğitim maliyetlerinizi azaltmaya istekli misiniz?
 • İş modeliniz ve kurumsal yapınız sürekli personel eğitimi gerektiriyor mu?
 • Kalifiye personel bulmakta zor anlar yaşadığınız oluyor mu?
 • Daha başarılı ve etkili eğitim yöntemleri saptamak için, kurumsal eğitim çalışmalarınızın sonuçlarını görüntülemek ihtiyacı hissediyor musunuz?
  Eğer yukarıdaki soruların bir veya birkaçına yanıtınız evet ise, organizasyonunuz için, uzaktan eğitimin bir çözüm olduğunu düşünmeniz ve bu gözle bakmanız gerekir. Peki bu çözüm ne zaman uygulanabilir? Bundan sonraki aşamada ise, web tabanlı uzaktan eğitim çözüm uygulaması ile ilgili olarak şu sorular üzerinde düşününüz?
 • Öğrencileriniz, çalışanlarınız ve bayileriniz bilgisayara sahip ve kullanıyor mu?
 • Öğrencileriniz, çalışanlarınız ve bayileriniz kurumsal bilgisayar ağınıza ulaşabiliyorlar mı?
 • Kurumsal bilgisayar ağınızda eğitim hizmetleri için teknik özellikler ve gereklilikler var mı?
 • Öğrencileriniz, çalışanlarınız ve bayileriniz internete ulaşabiliyor mu?
Bu sorulara evet veya hayır cevabını hemen veremiyor olabilirsiniz. Ama yine de sorular üzerinde düşünmeniz çok önemlidir. Bu sorular üzerinde düşünmeniz, kimine evet ve kimine hayır cevaplarını vermeniz, organizasyonunuzda e-Learning çalışmalarına ne zaman geçilebileceği konusundaki bilgileri içermektedir. Organizasyonunuz için en doğrusu hemen e-learning faydalarını düşünmektir. e-Learning uygulamalarına ne zaman geçileceğini, en doğru nasıl geçileceğini cevaplamak ise, yapılacak ön çalışmalarla, kurumunuza özel kararlaştırılacaktır.

Günümüzdeki uzaktan eğitim teknolojileri, geleneksel sınıf ortamının pek çok faydalarını sunmakta ve kişisel çalışma için zaman ve mekandan bağımsız, bireysel imkanlar sunabilmektedir.

İşte size, eş zamanlı veya internet eğitiminin, yani senkron eğitimin, kurumsal eğitim sorumluları tarafından tercih edilme sebeplerinden bazıları:


 • Profesyoneller ve çalışanlar yoğun iş trafiklerine en uygun eğitim yöntemi olarak, eş zamanlı eğitimi buluyorlar.
 • Eğitim çalışanın en çok ihtiyaç duyduğu yere yani, masasındaki bilgisayara taşınıyor.
 • Eş zamanlı eğitimin diğer bir tanımı da "just-in-time" yani gerektiği anda eğitimdir.
 • Özgün eğitim, en çok ihtiyacı duyulan noktaya en hızlı şekilde ulaştırılır.
 • Canlı Internet eğitimi, gerekli bilgiyi istenen yere ve zamana hemen ulaştırır. Bu derece süratli işleyen bir eğitim, kısa vadede verimlilik, uzun vadede ise kazanç sağlamaktadır.
Bunlar da, asenkron yani kişisel web tabanlı eğitimin, kurumsal eğitim sorumluları tarafından tercih edilme sebeplerinden bazıları:


 • Maliyet: Eğitim şirketleri tarafından yapılan çalışmalar, web tabanlı eğitimin, seyahat masrafları ve iş başı zaman kaybından tasarruf sağlaması sebeplerinden dolayı, geleneksel eğitime göre %30 daha az maliyetli bir eğitim sistemi olduğunu göstermektedir.
 • Destek: Web tabanlı eğitim sistemi, geleneksel eğitim veya CD-ROM destekli eğitimlere göre, merkezi kontrollü yapılmasından dolayı, daha fazla sayıda insana, standart bir yapıda ve en az eğitim yönetim iş yükü ile ulaşmaktadır.
 • Başarı ve Gelişme Takibi: Web tabanlı eğitim sistemi ile, eğitim sunulan binlerce kişi ile ilgili gelişmeleri ve başarı gelişimini, en hassas değerlerle takip edebilir ve raporlayabilirsiniz.
 • Uygun Bir Eğitim Sistemi: Her eğitimin, e-learning eğitim sistemi esaslarına göre verilmesi gerektiğini iddia etmek doğru değildir. Bu değerlendirme her eğitim için tek tek yapılmalıdır.
e-Learning sisteminde eğitimin kabul görmesi durumunda, bu sistemin çok uygun bir sistem olduğu görünecektir. Kişiler yer ve zamandan bağımsız, sürekli eğitimi takip edebileceklerdir. Çalışma gününde masa başında eğitimi takip etmek, bir sınıfta verilen eğitimi takip etmekten çok daha kolaydır.

Hiç yorum yok: